Categories
Įdomybės IT

„Virtuali dėžė“

VirtualBox

Sveiki, šiandien  toks “geek’inis” straipsnis, nes programa “VirtualBox” skirta visiems mėgstantiems eksperimentuoti su savo OS. Niekad nebuvau susidūręs ir naudojęs tokios programos, tačiau paskaitoje pamačius ir pamėginus, atsirado noras pamėginti kažką virtualiai sukurti

Prieš pradėdamas aiškintini, kaip viskas veikia, norėčiau išskirti kelis bruožus, kodėl jums reiktų pamėginti šią programą:

 • Norite išmėginti, kaip veikia viena ar kita sistema
 • Nenorite užteršti ir užkimšti savo kompiuterio nereikalingomis sistemomis
 • Mėgstate eksperimentuoti ir nenorite sugadinti savo pagrindinės sistemos.
 • Norite išmokti diegti įvairias OS

Taip pat yra ir keletas programos minusų:

 • Įdiegta sistema gali žymiai lėčiau dirbti, nei realybėje
 • Iš virtualios sistemos negalėsite tiesiogiai pasiekti savo failų

Susidomėjote? Tada jums tereikia užsukti į oficialią programos svetainę ir parsisiųsti pačią naujausią versiją. Ši programa tinka ir Linux, ir Windows, ir kitoms operacinėms sistemoms, todėl ja gali naudotis kiekvienas. Parsisiuntę suinstaliuokite ir paleiskite ir galėsite pradėti eksperimentuoti.

Jau paleidę siųstis “VirtualBox”, galime pagalvoti kokią sistemą norėsime įsidiegti ir tada internete randame ir parsisiunčiame norimos OS diegimo failus, geriausia *.iso formate. Kai jau visus failus turime kompiuteryje ir programa įdiegta, galime pradėti kurti virtualią OS.

Pirmiausia mums reikia sukurti naują “dėžę”, tai padarysime paspaudę mygtuką NEW. Paspaudę šį mygtuką įvedame vardą, pasirenkame operacinės sistemos rūšį ir versiją.

VirtualBox

Tada keliaujame toliau ir mus reikia pasirinkti kokią virtualią aplinką sukursime mūsų naujai OS t.y. koks disko dydis, kiek RAM skirsime. Kadangi aš diegiu Windows 7, todėl skyriau 10 GB laisvos vietos, bei 2048 MB RAM’ui. Šios nustatymus jums gali padėti nustatyti diegiamos OS reikalavimai.

Atlikus anksčiau minėtus žingsnius mums beliks pasirinkti, kad virtuali sistema krautųsi iš parsisiųstojo OS atvaizdžio. Tai padarysime nuėję į skiltį Settings ir tada skirsnį CD\DVD-ROM ir pasirenkame Mount CD\DVD drive ir tada ISO image file. Iššokusiame lange, nurodome, kur yra sistemos diegimo diskas.

VirtualBox Na ką, viskas paruošta ir galime pradėti diegimą. Spaudžiame mygtuką Start. Iššoka langas, kuriame matome besikraunančią virtualią sistemą. Kadangi jau nustatėme, kad iškart skaitytų iš CD/DVD atvaizdžio, tai iškart įsijungs OS diegimo langas. Pažingsniui atlikdami reikalingus diegimo veiksmus galėsime turėti norimą OS virtualiame PC.

VirtualBox

Pabaigę diegimą išjunkime naująją sistemą ir per Settings nuimkite, kad sistema skaitytų iš CD/DVD. Tai padarius galime vėl įjungti jau suinstaliuotą sistemą. Viskas turėtų veikti ir galėsime daryti įvairius eksperimentus.

Eksperimentuodamas išmėginau kelias sistemas, kurias jau spėjau kelis kartus sugadinti 😀 Tačiau ši programa tam ir skirta, kad kiekvienas galėtumėme išmokti ir palaužyti OS. Sėkmės eksperimentuose.

P.S. Dėkui Gintarui, kad priminė įrašą pabaigti ir jį  publikuoti 🙂

Categories
IT

Baltix GNU/Linux

Baltix

Štai ir praėjo jau daugiau nei 2 savaitės, kai mano kompiuteryje veikia dvi operacinės sistemos: Windows ir Baltix. Žinoma, daugelis sakytų, kad kompiuteris veikia lėčiau ir t.t., tačiau tikrai to nepastebėjau. Šiame įraše pasistengsiu atskleisti pagrindinius faktus, kurie mane privertė įsidiegti Linux ir kodėl aš jų neištrinsiu.

Šiemet universitete vienas dėstytojas labai užkietėjęs Linux’ų ir atviro kodo gerbėjas, todėl jo paskaitose dažniausia naudojam Linux’us. Atsinešus į paskaitą savo kompiuterį, be tam tikrų programų dirbti neįmanoma, o jos geriausia dirba ant Linux’ų, todėl tai buvo pagrindinė priežastis.

Dar viena priežastis – greitesnis programų veikimas. Turbūt geriausias pavyzdįs – NetBeans. Windows sistemoje jie kraunasi apie  1 minutę, kol peržiūri anksčiau sukurtus projektus ir kitas funkcijas. Linux sistemoje ši programa veikia žymiai geriau ir greičiau.

Turbūt kiekvienam svarbi sistemos veiksena, t.y. sistemos veikimo greitumas, ir saugumas. Turbūt visis kas naudoja ar bent domėjosi Linux operacine sistema, žino, kad joje nesiveisia virusai, todėl nereikalinga antivirusinė programa, kuri dažnai stabdo kompiuterį.

Visi anksčiau išvardinti faktai mane paskatino instaliuoti Linux ir dabar skatina jų nepašalinti. Prieš diegiant naują OS, buvo klausimas kurią Linux versiją pasirinkti, UBUNTU, Baltix ar kitą. Kadangi, dėstytojas labai rekomendavo Baltix, todėl patarimu ir pasinaudojau.

Mano Baltix Baltix GNU/Linux – tai Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims pritaikyta operacinė sistema ir programinės įrangos rinkinys, sukurtas Debian bei Ubuntu GNU/Linux OS pagrindu.

Kadangi ši sistema pritaikyta Lietuvos rinkai, tai pačiose naujausiose versijose galėsime be jokių problemų prisijungti prie Omni Connect, Mezon, ar kitų interneto tiekėjų. Kaip ir kitose Linux distribucijose, iškart įdiegtas OpenOffice, Gimp bei kitos programos. Tam, kad galėtumėme naudotis kai kuriomis Windows programomis, jau iškart įdiegta Wine programa.

Tiems, kas nenaudoja  Linux, gali pasakyti, kad kiekvienas gali jį naudoti, nes čia GUI yra panaši kaip ir Windows. O norėdami atnaujinti, perinstaliuoti ar išbandyti Linux, jums tereiks ~15 min.

P,S. Šiandien perskaičiau įdomų straipsnį apie Linux ir Windows

Categories
IT

Užmiršai slaptažodį?

Turbūt dažnai pasitaiko, kai užmirštame slaptažodį. Internete labai lengvai galime gauti naują ar priminimą (užuominą) apie jį. Tačiau pasitaiko atvejų, kai mums reikia prisiminti savo operacinės sistemos administratoriaus slaptažodį. Žinoma galime pasinaudoti pateikiama užuomina, tačiau kartais nepadeda net ji.

Šiame įraše norėčiau papasakoti, kaip galime pakeisti jau užmirštą
Windows XP
administratoriaus slaptažodį nauju. Tokiam darbui mums prireiks
Windows XP diegimo disko, gana nemažo laisvo laiko (apie 40 min). Visą slaptažodžio pakeitimo procedūrą sudaro 13 žingsnių.

 1. Įdėkite savo Windows XP diegimo diskas ir perkraukite savo kompiuterį (Svarbu, kad jūsų BIOS nustatymuose būtų nustatytas leidimas krautis iš CD).
 2. Laukite kol ekrane atsiras užrašas “Press any key to boot from cd”. Išvydę jį paspauskite
  betkokį mygtuką.
 3. Ekrane turėtų atsirasti mėlynas langas, kuris reiškia, kad prasidėjo Windows failų įkėlimas.
 4. Kai jūs išvysite „Welcome to Setup“ užrašą, spauskite ENTER norėdami diegti
  Windows XP.
 5. Sutikite su Licenzijos sąlygomis – spauskite F8 norėdami patvirtinti.
 6. Kitas ekranas – Diegimo. Čia jūs turėsite pasirinkti punktą Repair. Naudodamiesi rodyklėmis pasirinkite Windows sistemos diegimo katalogą ir pasirinkę spauskite R.
 7. Tegul sistemos atstatymo procesas vyksta. Diegimas patikrins visus jūsų sistemos failus. Tai truks keletą minučių.
 8. Greitai jūsų kompiuteris norės persikrauti. Tai atsitiks automatiškai.
 9. Persikraunant kompiuteriui nespauskite jokio mygtuko. Diegimas pats automatiškai atidarys riekiamą langą!
 10. Dabar jums reikia laukti kol kairiame ekrane kampe atsiras užrašas „Installing Devices„, tada paspauskite
  SHIFT + F10. Tai yra saugumo spraga Windows Sistemoje! Dabar atsidarys consolės langas, kuris leis jums pasiekti visus reikiamus
  Windows nustatymus.
 11. Konsolėje parašykite NUSRMGR.CPL ir paspauskite Enter. Dabar atsidaro grafinis priėjimas prie kompiuterio vartotojų panelės, kurioje galėsite pakeisti slaptažodį ar jį išvis nuimti!
 12. Dabar pasirinkite reikiamą vartotoją ir pakeiskite arba nuimkite slaptažodį. Po to uždarykite langą ir uždarykite konsolę. Toliau tęsis jūsų operacinės sistemos tvarkymo darbai.
 13. Kai atstatymas pasibaigs, jums beliks prisijungti prie savo vartotojo ir galėsite naudotis savo kompiuteriu.

Tai tik vienas būdas, leidžiantis pakeisti vartotojo slaptažodį. Žinoma yra ir kitokių būdų, tačiau manau tai vienas iš paprastesnių.

Categories
IT

Susitvarkyk savo operacinę sistemą

Daugelis mūsų susiduria su problema, kai po kurio laiko kompiuteris pradeda lėčiau krautis, ilgiau atlikinėti užduotis. Toks bruožas, tarsi mums pasako – išvalyk šiukšles iš kompiuterio. Mums netik reikėtų ištrinti failus iš šiukšliadėžės, bet ir pašalinti laikinus interneto failus, apvalyti registrą. Kiekvienam šiam veiksmui atlikti yra skirta gana daug programų, tačiau kokią programą pasirinkti? Netikėtai internete ieškodamas kompiuterio valymui skirtos programos užtikau vieną gana neblogą. Ši programa “WinXP Manager”.

imageŠi programa padės optimizuoti mūsų sistemą ir pasiekti pačius geriausius sistemos darbo rezultatus. “WinXP Manager” – programa, kuri padės netik išvalyti nereikalingus failus, registro įrašus iš jūsų kompiuterio. Ji taip pat padės pakeisti įvairius “Windows” nustatymus. Labiausiai sudominęs dalykas – “Process manager”.

“Process manager”.

Šis programos dalis parodo, kokios programos šiuo metu veikia mūsų kompiuteryje. Kiekvienas vykstantis procesas bus peržvelgtas ir nustatytas jo gamintojas. Programa pažymės, tuos procesus, kurie jos manymu yra žalingi. Jei pamatę kenksmingus procesus, nuspręsime, kad jį reikia išjungti, tai galėsime padaryti vieno mygtuko paspaudimu.

“Disk Analyzer”

Ši programos dalis skirta peržiūrėti mūsų standžiojo disko būseną. Skritulinės diagramos pagalba mums bus pateikta viso disko talpos informacija. Norėdami platesnės informacijos paspausime ant mus dominančios diagramos dalies.

image

“Optimization Wizard”

Tai labiausiai patikusi šios programos galimybė. Ši skiltis padės mums optimizuoti sistemą. Mums tereikės atlikti 10 žingsnių. Žinoma, galime tai padaryti ir rankiniu būdu, tačiau jeigu yra galimybėm kodėl ja nepasinaudoti? Šis optimizatorius leis atlikti tokius veiksmus, kaip švarus išinstaliavimas, šlamšto panaikinimas, registro išvalymas. Manau šie veiksmai yra vieni iš svarbiausių, todėl “WinXP Manager” padės mums sutvarkyti sistemą.

Tai nėra visos šios programos galimybės. Ji taip pat padės pakeisti vartotojų nustatymus, pakeisti “Windows XP” grafiką, garsus. Taip pat jau yra išleista analogiška programa “Windows Vista” operacinei sistemai.

Categories
IT

Nuoseklus gidas kaip perinstaliuoti “Windows”

Nuoseklus gidas kaip perinstaliuoti “Windows”. PDF formatu.

Peržiūrėti


Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/home/gesnet/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443

Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443