„Jūsų durys – pirmosios!“ – tai viešojo transporto projektas Vilniuje. Jau beveik savaitę visi Vilniaus viešojo transporto keleiviai į autobusus ir troleibusus įlipa pro priekines duris. Dar neprasidėjus šiai naujovei, buvo girdėti daug neigiamų ir teigiamų nuomonių, pasiūlymų, o dar daugiau jų atsirado po liepos 15 d. Kiekvieną dieną į darbą tenka važiuoti autobusu ir troleibusu, todėl apie šią sistemą turiu savo nuomonę ir pasiūlymų. Visa tai pasistengsiu apžvelgti šiame įraše
Vairuotojų reakcija
Dabar vairuotojas netik valdo transporto priemonę. Jis stotelėse tampa ir kontrolieriumi, kuris stebi įlipančius keleivius. Turbūt daugelis vairuotojų turi savo nuomonę apie šį projektą ir kartais iš jų elgsenos galima suprasti, kad ji nėra pati geriausia. Kodėl? Ogi, jie nerodo jokio dėmesio keleiviams. Susikoncentruoja žiūrėdami į veidrodėlį, o keleiviai žymi bilietą ar ne visiškai neįdomu. Žinoma, daryti du darbus yra sudėtinga, tiesiog daugelis to nenori daryti. Visada malonu, kai įlipus į autobusą tau nusišypso ir linkteli pamatę tavo bilietą, tačiau tai būna labai retai. Dažniausiai tai pamatai susiraukusį vairuotoją, kuris tarsi sako greičiau, vėl vėluoju. Tokioje situacijoje bilieto rodymas beprasmiškas, nes jautiesi visiškai ignoruojamas.
Didelis keleivių kiekis
Turbūt tai didžiausias klausimas vykdant šį projektą. Kaip greit sulaipinti didelį kiekį keleivių tik pro vienas duris. Oficialus projekto puslapis teigia:
Ką darysite, jei piko metu bus dideli keleivių srautai ir visiems sulipti per priekines duris užims labai daug laiko?
Mums svarbiausia yra keleivių patogumas. Jei susiklostys situacija, kai norint sutaupyti laiko patogiausia būtų keleivius įleisti per visas autobuso duris, sprendimą jas atidaryti priims vairuotojas.
Galbūt geras sprendimas, tačiau tikrai jis dar nėra taikomas arba vairuotojui sunkiai įvertinamas dalykas – didelis keleivių srautas. Pastarąsias kelias dienas teko važiuoti gana gerai pripildytuose troleibusuose ir pasimatė pagrindinė problema – keleiviai nesugeba praeiti į autobuso galą. Stotelėje įlipusiems žmonės nėra vietos net atsistoti (kartais net įlipti), nes daugelis tiesiog įlipa vos vos ir atsistoja. Jei jie susiprastų ir praeitų į autobuso galą, tikrai atsirastų dar didesnis patogumas važiuojant viešuoju transportu.
Turbūt didžiausias klausimas, kaip ši sistema veiks rugsėjo mėnenį, kai studentai grįš į Vilnių? Manau, kad padaugėjus keleivių kiekiui, projekto koordinatoriai tikrai turės imtis kažkokių permainų. Kodėl? Ogi, yra keli pavyzdžiai:
Sekmadienio vakaras. Į traukinių stotį atvyksta greitasis traukinys „Klaipėda – Vilnius“. Didžioji keleivių dalis keliauja troleibusu, kuris paženklintas antruoju numeriu. Prie žmonių kiekio pridėjus tai, kad jie su dideliais kelionkrepšiais (dažniausiai pilnais maisto ;D ), gaunasi tikra sumaištis lipant TIK pro priekines duris.
Taip kelionė turėtų atrodyti mūsų kelionė viešuoju transportu (Oficialus akcijos video)