Categories
Sportas

Prieš naują krepšinio sezoną

Iki krepšinio čempionato liko mažiau nei savaitė. Lietuvoje dar labiau jaučiama krepšinio karštinė. Kiekvienas lietuvis atsivertęs krepšinio taisykles jas skaito ir ruošiasi krepšinio čempionatui. Aišku supratot, kad juokauju. Kažkurią dieną svarsčiau, ar didžioji dalis krepšinio fanų yra bent kartą atsivertę krepšinio taisykles, ar bent kartą domėjosi kodėl tam tikruose situacijose teisėjai pasielgia būtent taip.

Jau šiandien keliauju į krepšinio teisėjų seminarą Druskininkuose. Ši seminaras tradiciškai vyksta prieš kiekvieno sezono pradžią, tam kad Lietuvos arbitrai įsisavintų naujas taisykles, pasitikrintų savo fizininį pajėgumą, bei turimas teorines žinias. Kaip jau tapo įprasta, vos tik grįžęs iš seminaro pasidalinsiu visomis naujovėmis, pateiksiu įvairių pavyzdžių.  Dabar beliko dar kartą peržvelgti turimų interpretacijų sąrašą ir laukti egzaminų.

Tikiuosi, tokio epizodo mano teisėjavime nepasitaikys:

P.S. Šiek tiek offtopic: kaip manot ar Lietuvos Rinktinė susikoncentruos ir rodys tokį žaidimą, kaip prieš Ispanijos rinktinę? Aš manau, kad taip ir bus dar geriau. Svarbiausia – nesmerkti už pralaimėjimus, nes ir taip psichologiškai jiems yra labai sunku. Palaikykim ir laukim sėkmingo čempionato!!!!

Categories
Sportas

Krepšinio taisyklių žinovai

Krepšinio taisyklės

Dabar vyksta turbūt vienas svarbiausių krepšinio įvykių – Pasaulio krepšinio čempionatas. Turbūt daugiau nei pusė Lietuvos sėdi prilipę prie televizorių ir stebi kovas.

Turbūt labai dažnai pasigirsta įvairių replikų apie teisėjų darbą, sprendimus. O ar kada susimąstėte ar tikrai jūs žinote krepšinio taisykles? Juk kiekvieno sezono pradžioje teisėjai susirenka į seminarus ir ruošiasi sezonui.

Šiame įraše pateiksiu keletą paprastų klausimų iš krepšinio taisyklių. Klausimai – tai įvairios krepšinio situacijos, todėl į atsakant į juos reiks tik pasakyti Taip (jei pasielgta teisingai) arba ne (jei padaryta klaida). Manau tikrai sugebėsite atsakyti.

1. Žaidėjas B4 grubiai stumia metantį į krepšį žaidėją A4. Kamuolys įkrenta į krepšį ir B4 skiriama nesportinė pražanga. Taškai įskaitomi ir A komandai skiriami 2 metimai ir kamuolio valdymas.

2. Žaidėjas A3 jau yra pašokęs mesti kamuolį į krepšį, kai pražanga skiriama žaidėjui B4, pastūmusiam žaidėją A5. Švilpukas aido dar kamuoliui esant metančiojo rankose. Mestas kamuolys įkrenta į krepšį. Taškai turi būti įskaityti ir paskirti 2 baudos metimai, nes tai 5-oji B komandos pražanga kėlinyje.

3. Žaidėjas A5 meta kamuolį žaidėjui A4 esančiam po krepšiu, bet šis nesugauna kamuolio, kuris, išsprūdęs iš A4 rankų, paliečia lanką ir atšoka žaidėjui A2. Turi būti skirtas naujas 24 sek. laikas A komandos valdymui

4. Žaidėjas A5 siekdamas perduoti kamuolį komandos draugui meta jį taip stipriai, kad kamuolys pataiko į lanką, atšoka nuo jo taip, kad žaidėjas A2 jį pagauna tik savo komandos gynybos zonoje. Tai vidurio linijos pažeidimas.

5. Žaidėjų keitimas vykdomas minutės pertraukėlės metu. Keitimas yra įvykęs, kai teisėjas patvirtina atitinkamu rankų gestu.

6. Žaidėjas A5 meta kamuolį taip, kad jis įstringa tarp lanko ir lentos. Tai yra “ginčo” situacija,  Pagal pakaitinio kamuolio valdymo rodyklę, kamuolys atitenka A komandai. Jai skiriamas naujas 24 sek. laikas

7. Žaidėjas A4 meta paskutinė baudos metimą. Kamuolys atšoka nuo lanko į viršų ir žaidėjas B4, bandydamas numušti kamuolį, grybšteli už lanko, sukeldamas vibravimą, dėl ko kamuolys neįkrenta ė krepšį.  Turi būti įskaitytas 1 tšk. ir žaidėjui B4 skirta techninė pražanga.

8. A komanda 3-iame ir 4-ame kėliniuose buvo išnaudojusi tik 2 minutės pertraukėles. Pagrindinis rungtynių laikas baigėsi lygiosiomis. Pratęsimo metu A komanda turi galimybę gauti 2 minutės pertraukėles

9. Kamuolys yra įmestas į krepšį, jei mažiausia jo dalis yra krepšyje žemiau lanko lygio.

Na o pabaigai šiek tiek įdomesnis:
10. Žaidėjas A4 įmeta kamuolį iš užribio į aikštę žaidėjui A5. Kamuolys atsimuša šiam žaidėjui į krūtinę ir rieda grindimis. Žaidėjas A5 neima kamuolio į rankas, o tik eina šalia. 24 sek. laikrodis turėjo būti įjungtas su pagrindiniu laikrodžiu, kai kamuolys palietė A5 krūtinę.

Na ir kaip manote jums sekėsi? Lengvai atsakėte, ar reikėjo šiek tiek pasukti galvelę? Neužmirškite, kad teisėjas teisingą sprendimą turi priimti per keletą akimirkų. Na o dabar atsakymai:

1. Neteisingas
2. Teisingas
3. Teisingas
4. Neteisingas
5. Neteisingas
6. Neteisingas
7. Teisingas
8. Neteisingas
9. Neteisingas
10. Neteisingas

Na o čia trumpai apie krepšinį ir jei nežinai teisėjų gestų.

Categories
Sportas

Krepšinio teisėjų seminaras

Dalyvio kortelėVakar grįžau iš Druskininkų, kur vyko Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) teisėjų asociacijos
(TA) RKL (Regionų krepšinio lyga) teisėjų seminaro ir TA ataskaitinės – rinkiminės konferencijos.

Visas seminaras vyko šalia Druskininkų akvaparko, viešbutyje “Aqua Medūna”. Ši konferencija jau nuo penktadienio ankstaus ryto traukė teisėjus iš visos Lietuvos. Kadangi esu RKL kategorijos teisėjas,todėl ir aš privalėjau dalyvauti šiame seminare. Šio seminaro programa beveik tradicinė: Naujų krepšinio taisyklių interpretacija, teisėjavimo mechanika, video situacijos, rungtynių teisėjavimas, fizinių normatyvų testas, teorinių žinių testas, TA ataskaitinė konferencija. Visi šie užsiėmimai buvo išdėlioti per dvi dienas, stengiantis kuo greičiau viską įsisavinti ir pabaigti.

Turbūt daugeliui iškils klausimas, kas per dalykas tas naujų krepšinio taisyklių interpretacija. Taisyklės tikrai nepasikeitė, tik kursuose mokė, kaip jas pritaikyti įvairiose, nestandartinėse situacijose. K. Pilipauskui pristatinėjant taisyklių interpretacijas, salėje iškildavo klausimų, tarp kurių pasitaikydavo vis įdomesnių. Turbūt vienas įdomiausių:

Prasideda rungtynės ir pamušus ginčo kamuolį komandos A žaidėjas kamuolį pradeda varytis link savo krepšio. Vykstant A komandos žaidėjo metimui į savo krepšį prasižengia B komandos žaidėjas. Ką daryti tokiu momentu?

Panagrinėjus įvairius taisyklių aspektus buvo pereita prie dviejų teisėjų teisėjavimo mechanikos. Turbūt nedaugelis įsivaduoja, kad kiekvienas teisėjas per rungtynes turi sau skirtą judėjimo ir stebėjimo zoną, kurių žinojimas leidžia stebėti visus įvykius aikštelėje. Tai vienas svarbiausių teisėjo žinotinų dalykų, todėl J. Laurinavičius priminė pagrindinius niuansus ir pateikė keletą neblogų patarimų.

Video situacijų stebėjimas, man asmeniškai, vienas įdomiausių užsiėmimų šiame seminare. Šio seminaro metu V. Dovidavičius pristatė oficialią FIBA video medžiagą skirtą teisėjams, kurioje pateikta epizodų iš pastarųjų metų krepšinio renginių. Po kiekvieno video visi salėje esantys teisėjai susimąstydavo kaip pasielgtų matytoje situacijoje.

Keltas pavyzdžių:

Šiemet rungtynės, per kurias vyko teisėjų peržiūra buvo tikrai įdomios ir rimtos: Vilniaus “Perlas” susitiko su Kauno “LKKA-Atletu”, Prienų “Rūdupis” su Alytaus “Alytumi”. Teisėjauti buvo paskirti 8 RKL teisėjai (2 teisėjai pusei rungtynių), kurie pretendavo patekti į NKL. Visi šie kandidatai stengėsi pasirodyti kuo geriau, tačiau pasisekė tik dviem.

Fizinių normatyvų testas buvo laikytas visų seminaro dalyvių, nes tai vienas iš dviejų reikalavimų norint gauti teisėjo licenciją. Visas šis bėgimas vykdomas salėje, pagal FIBA nustatytus standartus. Kiekvienas kandidatas turi bėgti 10 min, pirmyn ir atgal po 20 metrų, 86 kartus. Atrodo nesudėtinga? Tačiau čia labai svarbų vaidmenį vaidina melodija. Melodija? Tai įrašas, kuris diktuoja tempą.

Neįsivaizduoji? Paklausyk (įrašas ilgesnis, nei mes bėgome, nes šis rasta oficialioje FIBA svetainėje). Pagrindinė taisyklė: išgirdus pyptelėjimą pradedame bėgti iki kitos linijos. Svarbiausia ją pasiekti kai pasigirsta kitas pyptelėjimas.

Krepšinio teisėjų fizinis testas / FIBA referee test from Gediminas Ubartas on Vimeo.

Po šio rytinio pasibėgiojimo reikia ir pasitikrinti savo teorijos žinias. Kiekvienas teisėjas gauna lapą, kuriame yra 25 klausimai iš krepšinio taisyklių. Dažniausiai tai aprašyta situacija ir poelgis ir mums reikia pasirinkti taip arba ne. Pavyzdžiui:

Likus žaisti iki rungtynių pabaigos 1 minutei komanda B sužingsniuoja ir komanda A prašo minutės pertraukėlės. Tik pasibaigus A komandos paprašytos minutės pertraukėlės laikui, komanda B prašo savo minutės pertraukėlės. Kamuolys bus išmetamas klaidos padarymo vieta?

Šiemet TA konferencija buvo neeilinė. Reikėjo išrinkti naują asociacijos prezidentą ir preziudimo narius. Kadangi kiekvienas asociacijos narys liko patenkintas prezidento K. Pilipausko ir preziudimo narių darbu todėl beveik vienbalsiai šis kolektyvas buvo perrinktas naujai 4 metų kadencija.

Na štai atrodo tiek įspūdžių ir prisiminimų iš Druskininkų, TA seminaro ir konferencijos.

Categories
Įdomybės

Taisyklių pakeitimai

Nuo 2008 metų spalio 1 d. keičiamos krepšinio taisyklės:

4.3 paragrafas. Apranga

Reklama

Šiame paragrafe buvęs teiginys, kad žaidėjai gali po oficialiais marškinėliais dėvėti marškinėlius trumpomis rankovėmis, nebegalioja.

25.2.3. Žaidėjas, parkritęs ant grindų

Jei žaidėjas parkrenta ir slysta ant grindų laikydamas rankose kamuolį – tai nėra taisyklių pažeidimas.

28.1.3. Kamuolys komandos puolimo zonoje

Kamuolys, varomas žaidėjo iš komandos gynybos zonos į puolimo zoną, patenka į puolimo zoną, kai abi šio žaidėjo kojos ir kamuolys liečia grindis puolimo zonoje.

30.1.2. Į gynybos zoną grąžintas kamuolys

Jei žaidėjas, atsispyręs puolimo zonoje pašoka į viršų, ore pagauna kamuolį, kurio nevaldė jo komanda, ir nusileidžia savo gynybos zonoje, – tai nėra taisyklių pažeidimas.

31. Neteisingas kamuolio lietimas metimo metu ir trukdymas įmesti į krepšį

Jei žaidėjas iškiša iš apačios pro lanko vidų ranką ir paliečia kamuolį, tai nėra paprastas pažeidimas, o neteisėtas kamuolio lietimas ginantis/puolant ir turi būti vertinamas, kaip nurodyta tame paragrafe.

36.1.4.
Nesportinė pražanga

Jei besiginantis žaidėjas iš už nugaros ar iš šono prasižengia prieš varžovą greito puolimo metu ir nėra kito besiginančio žaidėjo tarp atakuojančio žaidėjo ir atakuojamo krepšio, turi būti skiriama nesportinė pražanga.

38.3.1. Techninė pražanga

Techninė pražanga gali būti skiriama žaidėjui už pavojingą judesį alkūnėmis (jei ir nebuvo kontakto).

Categories
Gyvenimo įspūdžiai

Sunkus ir sėkmingas savaitgalis

Taigi po ilgo savaitgalio vėl prisėdau prie kompiuterio. Šis savaitgalis praėjo gan greit, bet per jį įvyko labai daug gerų dalykų.

Pirmiausia, sugrįžau namo. Ten lieko praleidau nedaug, tačiau to užteko :). Ankstyvo šeštadienio rytą išvažiavau į Palanga. Ten vyko Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos (LKTeA) metinis susitikimas. Šiame seminare teisėjai buvu supažindinti su naujomis taisyklių interpretacijomis. Taip pat 32 atrinkti teisėjai vadovavo rungtynėms. Kiekvienas teisėjas turėjo vieną kėlinį parodyti, ką sugeba. Jų sugebėjimus vertino K.Pylipauskas, R.Brazauskas, T.Jesevičius, A.Ramanauskas, R.Barauskas, J.Storpirštis.

Vienas iš 32 teisėjų buvau ir aš. Man teko teisėjauti varžybų tarp Palangos “Naglio-Adakrio” ir Šilutės “Šilutės” komandų trečiąjį kėlinį. Šios komandos žaidžia Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), todėl varžybos buvo labai rimtos ir sudėtingos.

Atėjus šiastadieniui sužinojau gerą naujieną – AŠ esu įtraukas į sąrašus teisėjų, kurie teisėjaus Regionų krepšinio lygoje (RKL). Ši naujiena labai nudžiugino, nes ilgai siekiau patekimo į aukštesnį lygį.

Grįžus iš Palangos, Telšiuose užsibuvau tik 1,5 val. ir tada išvažiavau į Vilnių.

Manau, kad jūs domitės krepšiniu, todėl atrimiausiu laiku įdėsiu naujausias taisyklių interpretacijas.


Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/home/gesnet/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443

Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443