Categories
Sportas

Krepšinio sezonas prasideda

Ekrer nuotrauka

Štai ir vėl prasideda ilgai lauktas krepšinio sezonas. Tikrai manau, kad kiekvienas Lietuvis nori žaisti betkurioje komandoje ir parodyti, ką jis sugeba. Galbūt, ne visiems pasitaiko tokia galimybė, tačiau kiekvienas galime paimti krepšinio kamuolį ir jį paleistį į lanką.

lygos

Didžiosiose Lietuvos lygose – LKL, NKL – sezonas jau pradeda įsibėgėti, o RKL jis prasideda jau šį savaitgalį. Tikrai noriu pakviesti visu krepšinio mėgėjus neužsisėdėti namuose ir ištrūkti į lauką ir aplankyti krepšinio varžybas. Taip pat norėčiau paraginti studentus palaikyti savo universitetą, ar mes prastesni nei JAV studentai, kurių į krepšinio varžybas prisirenka gausybė?

O pabaigai, norėčiau paraginti vilniečius, mėgstančius krepšinį. Čia sostinėje pilna varžybų, kurias galite aplankyti savo mikrorajone. Galbūt nedaug kas įsivaizduojate, bet čia stipriausiose lygose galime išvysti ir garsių žvaigždžių, baigusių savo karjerą ar tik pradedančių. Jums reikia tik pasirinkti lygą – VMKS, VKML, SL, EKO – ir pasinerti į krepšinio aistrų sūkurį. Tikrai galiu pasakyti, kad čia krepšinio žaidimo lygis labai aukštas ir galėsime išvysti neįtikėtinų dvikovų iki paskutinės akimirkos, įspūdingų dėjimų bei kitų gražių akimirkų.

Mėgėjų krepšinis

Taigi, noriu visus pakviesti užsukti į krepšinio rungtynes ir padėti sukurti gražią krepšinio šventę, su tikromis emocijomis.

P.S. Besidomintiems krepšiniu ir Lietuvos krepšininkais, siūlau paskaityti M. Pociau blogo įrašą Eurolygos svetainėje.

Categories
Sportas

Krepšinio teisėjų seminaras

Dalyvio kortelėVakar grįžau iš Druskininkų, kur vyko Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) teisėjų asociacijos
(TA) RKL (Regionų krepšinio lyga) teisėjų seminaro ir TA ataskaitinės – rinkiminės konferencijos.

Visas seminaras vyko šalia Druskininkų akvaparko, viešbutyje “Aqua Medūna”. Ši konferencija jau nuo penktadienio ankstaus ryto traukė teisėjus iš visos Lietuvos. Kadangi esu RKL kategorijos teisėjas,todėl ir aš privalėjau dalyvauti šiame seminare. Šio seminaro programa beveik tradicinė: Naujų krepšinio taisyklių interpretacija, teisėjavimo mechanika, video situacijos, rungtynių teisėjavimas, fizinių normatyvų testas, teorinių žinių testas, TA ataskaitinė konferencija. Visi šie užsiėmimai buvo išdėlioti per dvi dienas, stengiantis kuo greičiau viską įsisavinti ir pabaigti.

Turbūt daugeliui iškils klausimas, kas per dalykas tas naujų krepšinio taisyklių interpretacija. Taisyklės tikrai nepasikeitė, tik kursuose mokė, kaip jas pritaikyti įvairiose, nestandartinėse situacijose. K. Pilipauskui pristatinėjant taisyklių interpretacijas, salėje iškildavo klausimų, tarp kurių pasitaikydavo vis įdomesnių. Turbūt vienas įdomiausių:

Prasideda rungtynės ir pamušus ginčo kamuolį komandos A žaidėjas kamuolį pradeda varytis link savo krepšio. Vykstant A komandos žaidėjo metimui į savo krepšį prasižengia B komandos žaidėjas. Ką daryti tokiu momentu?

Panagrinėjus įvairius taisyklių aspektus buvo pereita prie dviejų teisėjų teisėjavimo mechanikos. Turbūt nedaugelis įsivaduoja, kad kiekvienas teisėjas per rungtynes turi sau skirtą judėjimo ir stebėjimo zoną, kurių žinojimas leidžia stebėti visus įvykius aikštelėje. Tai vienas svarbiausių teisėjo žinotinų dalykų, todėl J. Laurinavičius priminė pagrindinius niuansus ir pateikė keletą neblogų patarimų.

Video situacijų stebėjimas, man asmeniškai, vienas įdomiausių užsiėmimų šiame seminare. Šio seminaro metu V. Dovidavičius pristatė oficialią FIBA video medžiagą skirtą teisėjams, kurioje pateikta epizodų iš pastarųjų metų krepšinio renginių. Po kiekvieno video visi salėje esantys teisėjai susimąstydavo kaip pasielgtų matytoje situacijoje.

Keltas pavyzdžių:

Šiemet rungtynės, per kurias vyko teisėjų peržiūra buvo tikrai įdomios ir rimtos: Vilniaus “Perlas” susitiko su Kauno “LKKA-Atletu”, Prienų “Rūdupis” su Alytaus “Alytumi”. Teisėjauti buvo paskirti 8 RKL teisėjai (2 teisėjai pusei rungtynių), kurie pretendavo patekti į NKL. Visi šie kandidatai stengėsi pasirodyti kuo geriau, tačiau pasisekė tik dviem.

Fizinių normatyvų testas buvo laikytas visų seminaro dalyvių, nes tai vienas iš dviejų reikalavimų norint gauti teisėjo licenciją. Visas šis bėgimas vykdomas salėje, pagal FIBA nustatytus standartus. Kiekvienas kandidatas turi bėgti 10 min, pirmyn ir atgal po 20 metrų, 86 kartus. Atrodo nesudėtinga? Tačiau čia labai svarbų vaidmenį vaidina melodija. Melodija? Tai įrašas, kuris diktuoja tempą.

Neįsivaizduoji? Paklausyk (įrašas ilgesnis, nei mes bėgome, nes šis rasta oficialioje FIBA svetainėje). Pagrindinė taisyklė: išgirdus pyptelėjimą pradedame bėgti iki kitos linijos. Svarbiausia ją pasiekti kai pasigirsta kitas pyptelėjimas.

Krepšinio teisėjų fizinis testas / FIBA referee test from Gediminas Ubartas on Vimeo.

Po šio rytinio pasibėgiojimo reikia ir pasitikrinti savo teorijos žinias. Kiekvienas teisėjas gauna lapą, kuriame yra 25 klausimai iš krepšinio taisyklių. Dažniausiai tai aprašyta situacija ir poelgis ir mums reikia pasirinkti taip arba ne. Pavyzdžiui:

Likus žaisti iki rungtynių pabaigos 1 minutei komanda B sužingsniuoja ir komanda A prašo minutės pertraukėlės. Tik pasibaigus A komandos paprašytos minutės pertraukėlės laikui, komanda B prašo savo minutės pertraukėlės. Kamuolys bus išmetamas klaidos padarymo vieta?

Šiemet TA konferencija buvo neeilinė. Reikėjo išrinkti naują asociacijos prezidentą ir preziudimo narius. Kadangi kiekvienas asociacijos narys liko patenkintas prezidento K. Pilipausko ir preziudimo narių darbu todėl beveik vienbalsiai šis kolektyvas buvo perrinktas naujai 4 metų kadencija.

Na štai atrodo tiek įspūdžių ir prisiminimų iš Druskininkų, TA seminaro ir konferencijos.

Categories
Gyvenimo įspūdžiai Sportas

Psichologija

@Krepsinis.net

Sveiki, senai berašiau kažką apie krepšinį. Ilgai galvojau, ką įdomesnio papasakoti ar surasti internete. Po vakarykščių RKL varžybų tarp Birštono ir Panevėžio, sumąsčiau papasakoti, kaip jaučiamas psichologinis spaudimas.

Seniau teisėjaujant niekada nebuvau pajautęs didelio psichologinio spaudimo. Žinoma, kiekvienose varžybose yra tam tikras spaudimas ir sirgalių, komandų žaidėjų bei trenerių, tačiau pastarosiose dviejuose iš trijų RKL varžybų tikrai pajutau, ką tai reiškia. Pirmiausias išbandymas buvo Kaune. Kartu su kitu teisėju (L.Žarnausku) nuvažiavę nusiteikinėjome ir ruošėmės varžyboms. Nuo pat pradžių žinojome, kad varžybos bus gana sunkios. Sunkios ne tik fizine, bet ir psichologine prasme. Galbūt jums atrodo, kas čia gali būti psichologiškai sunkiu, tačiau aš į šį klausimą galiu atsakyti labai paprastai. Tose varžybose teisėjai tikrąja prasme buvo negerbiami. Vos atbėgus į vieną iš aikštės pusių ir priartėjus prie šoninės linijos, iškart išgirsdavai žiūrovų šūksnius. Žinoma, žiūrovų reakcija būna visose varžybose, tačiau tokios nepagarbos niekada nebuvau matęs. Ši pagarba išreiškiama labai paprastai – mosavimu su tuščiu buteliu virš teisėjo galvos, įvairiais nepagarbiais gestais. Žinoma, žiūrovų įtaka neturi didelės tiesioginės įtakos, tačiau Kaune tie sirgaliai buvo žaidžiančių vaikų tėvai, todėl jie nedvejodami perėmė iniciatyvą ir teisėjų kiekvieną švilpuką palydėdavo replikomis. Žinoma, šios replikos nėra tiesioginės, tačiau visada tai pastebi. Galbūt daugumai tai pasirodys kvaila, tačiau man tai tikrai buvo didelis išbandymas, nes pradžioje tarsi bijojau visų reakcijos, tačiau greit prisitaikiau ir susitvarkiau su savo psichologija.

Jau po šių rungtynių, visuomet save kitoms rungtynėms paruošiu netik fiziškai, bet ir psichologiškai.

Jau vakar galėjau įsitikinti, kad neklydau. Vakar su J.Katausku teisėjavome RKL varžyboms tarp Birštono ir Panevėžio komandų. Varžybose teisėjus stebėjo iš visų salės kampų: ir žiūrovai, ir žaidėjai, ir treneriai. Po kiekvieno švilpuko pasigirsdavo vis kitokie šūksniai. Žinoma, daugelis jų buvo nepiktybinių, tačiau teisėjas turi buti nusiteikęs ir į tai nereaguoti. Galbūt ne taip, kad žaidėjas priėjęs negautų kokio paprasto atsakymo, tačiau jis turi nereaguoti į visų žiūrovų ir žaidėjų replikas ir atlikti savo darbą neatsižvelgdamas į emocijas. Na žinoma, galbūt nevisada taip  išeina, tačiau mano nuomone taip turi būti ir aš taiip stengiuosi elgtis. Gaila, kad šiose rungtynėse nebuvo komisaro kuris stebėtų teisėjų darbą, nes tikrai būtų įdomu sužinoti, kaip viskas atrodė iš šalies, labiau patyrusio žmogaus akimis. Tačiau nieko nepakeisi, buvo kaip buvo. Juk gyvename ir mokomės. Tikrai nebūčiau to patyręs, jei netobulėčiau ir negalėčiau teisėjauti vis aukštesniame lygyje. Tikiuosi, kad po tokių išbandymų tikrai galėsiu geriau pasiruošti varžyboms psichologiškai.

Žinoma, jūs galite nesuprasti, ką aš pajaučiau teisėjaudamas rungtynės, nes tai sunkiai apsakoma. O tiems kas suprato, siūlau niekada neprieiti tokios ribos, kai krepšinio teisėjams būtų grasinama susidorojimu ar panašiais veiksmais. Na turbūt tiek šiam kartui.

Categories
Gyvenimo įspūdžiai

Savaitgalis

Pasivaikščiojimas žiemą @ Inferno.lt

Na šį savaitgalį vėl teko pakeliauti. Penktadienio vakare teko aplankyti Kauną, o šeštadienį Raseinius. Taigi, kaip tradiciškai ir yra, mano savaitgalį tesudarys dvi dienos.

Pentadienį po paskaitų turėjau teisėjauti RKL varžybas Kaune. Visos RKL krepšinio varžybos yra gana sudėtingos, tačiau šios buvo ypač. Galbūt ne fiziškai, bet psichologiškai. Pirmą kart per savo teisėjo karjerą pajaučiau tokią didelę nepagarbą teisėjams. Niekada neįsivaizdavau, kad vyras, kuriam apie 40, galbūt daugiau metų, teisėjus gąsdintu, vos nepuldamas į aikštę. Žinoma, suprantu, kad emocijos visada yra, tačiau viskas turi turėti ribas.

Šeštadienį negalėjau ilgiau pamiegoti, nes laukė kelionė į Raseinius. Jau nuo 8 val. kėliausi ir ruošiausi kelionei. Susiruošti reikėjo, nes tiesiai iš Raseinių važiavau namo į Telšius. Raseiniuose krepšinis tikrai mėgstamas. Sporto salė buvo pilnut pilnutėlė, pertraukėlių metu grojo muzika, aikštės viduryje sukosi šokėjos. Prie šio renginio prisidėjo ir gražios varžybos, kuriose triumfavo šeimininkai.

Iškart  po varžybų nuvyko į autobusų stotį ir vykau į Telšius. Kelionė truko apie dvi valandas, tačiau supratau vieną dalyką: kelias nuo Laukuvos iki Varnių tikrai reikalauja remonto. Važiuojant šio keliu su automobiliu kelias atrodo gana neblogas, tačiau važiuojant autobusu, barška, trata viskas, tiesiog baisu. Grįžęs nustebau, kad Telšiuose gana daug sniego. Ant kalnelio šalia mano namų buvo pilna vaikų, kurie džiaugėsi ilguoji savaitgaliu ir žiemos malonumais.

Vakar vakare vyko “Dainų dainos” konkursas. Nors mačiau tik epizodus iš šio renginio, bet maniau, kad pergalę pasieks D.Montvydas arba Sasha Son. Pastaris ir tapo nugalėtoju ir gavo galimybę atstovauti Lietuvai Eurovizijos dainų konkurse. Kaip jam seksis sunku prognozuoti, tačiau manau, kad M.Jankavičius su savo daina “Čiuožki” labiau tiktų Eurovizijos konkursui.

Categories
Gyvenimo įspūdžiai

Sunkus ir sėkmingas savaitgalis

Taigi po ilgo savaitgalio vėl prisėdau prie kompiuterio. Šis savaitgalis praėjo gan greit, bet per jį įvyko labai daug gerų dalykų.

Pirmiausia, sugrįžau namo. Ten lieko praleidau nedaug, tačiau to užteko :). Ankstyvo šeštadienio rytą išvažiavau į Palanga. Ten vyko Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos (LKTeA) metinis susitikimas. Šiame seminare teisėjai buvu supažindinti su naujomis taisyklių interpretacijomis. Taip pat 32 atrinkti teisėjai vadovavo rungtynėms. Kiekvienas teisėjas turėjo vieną kėlinį parodyti, ką sugeba. Jų sugebėjimus vertino K.Pylipauskas, R.Brazauskas, T.Jesevičius, A.Ramanauskas, R.Barauskas, J.Storpirštis.

Vienas iš 32 teisėjų buvau ir aš. Man teko teisėjauti varžybų tarp Palangos “Naglio-Adakrio” ir Šilutės “Šilutės” komandų trečiąjį kėlinį. Šios komandos žaidžia Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), todėl varžybos buvo labai rimtos ir sudėtingos.

Atėjus šiastadieniui sužinojau gerą naujieną – AŠ esu įtraukas į sąrašus teisėjų, kurie teisėjaus Regionų krepšinio lygoje (RKL). Ši naujiena labai nudžiugino, nes ilgai siekiau patekimo į aukštesnį lygį.

Grįžus iš Palangos, Telšiuose užsibuvau tik 1,5 val. ir tada išvažiavau į Vilnių.

Manau, kad jūs domitės krepšiniu, todėl atrimiausiu laiku įdėsiu naujausias taisyklių interpretacijas.


Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/home/gesnet/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443

Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443