Categories
Įdomybės

Matematinė mįslė

*April*’s nuotrauka

Šiuolaikiniame pasaulyje aplink mus vien skaičiai, todėl nuo menkiausios matematikos sunku pabėgti. Galbūt nesusimąstome, bet mes skaičiuojame labai dažnai: ir parduotuvėje, ir namuose. Kadangi matematika gali būti ir įdomi, norėčiau pasidalinti su jumis įdomia ir “magiška” užduotimi.

Užduotis:

1. Išsirink mėgstamą savaitės dieną (Pirmadienis =1, Antradienis =2 … Sekmadienis =7)

2. Tą skaičių padaugink iš 50.

3. Prie gauto rezultato pridėk 44.

4. Gautą rezultatą daugink iš 200.

5. Jei šiemet jau šventei gimtadienį pridėk 109, o jei nepridėk 108.

6. Paskutinis žingsnis: iš gauto rezultato atimk savo gimimo metus

Atlikote visus veiksmus? Kokį rezultatą gavote? Jis turėtų būti toks:

Pirmas skaičius turi atitikti tavo pasirinktą savaitės dieną.

Paskutiniai du skaičiai parodo kiek tau metų

P.S. Čia tik mano pastebėjimas, bet likę du skaičiai turėtų būt 69 🙂

Štai tokia “magiška” matematika gali būti. Sėkmingo ir gero sekmadienio! 🙂

Categories
Gyvenimo įspūdžiai MRU

Knyga

Jau sausis. Į studentų namus įžengė sesija. Visi kaip apsėsti mokosi ir stengiasi kuo greičiau viską atsiskaityti ir pailsėti. Ne išimtis esu ir aš.

Penktadienį laikiau Matematinės logikos egzaminą pas docentą dr. M. Valužį. Šiam egzaminui ruoštis buvo pateiktas dėstytojo paskaitų konspektas, bei didelis literatūros sąrašas. Paskutinė matematinės logikos paskaitų tema buvo PREDIKATAI. Gana gerai suprasti, kas tai yra, man padėjo labai sena, bet gera knyga.

Ši knyga – R. Plečkaitis – “Logikos įvadas”. Na knyga, kaip knyga, tik kažkaip niekada seniau nebuvo susimąstęs, kad ir sovietiniais laikais buvo gana neblogų mokslinių knygų. Tik kai bendrakursė Linutė atsiuntė man šią knygą, iškart į akis krito viena įdomus užrašas:

Lietuvos TSR Aukštojo ir specialiojo vidurinio mokslo ministerijos leista naudoti mokymo priemone respublikos aukštosiose mokyklose

Be to labai nudžiugau pamatęs leidimo metus – 1978. Perskaitęs reikalingą informaciją, iškart pakeičiau nuomonę, kad sovietiniais laikais nebuvo gerų mokslinių knygų. Taip pat šią nuomonę dar labiau sustiprino dar viena senesnių laikų knyga. Tai yra K.Indilos “Išvestinės ir diferencialai. Uždaviniai ir metodiniai nurodymai”. Kuri man padėjo išsiaiškinti, kas yra asimptotės, bei kam ir kaip jos yra naudojamos.

Nuo šiol žinosiu, kad visus senuosius mokslus (matematiką, logiką, fiziką ir t.t.) galima mokytis iš senų vadovėlių. Juose informacija gali būti pateikiama daug paprastesniais ir suprantamesniais terminais.

Na o dabar siūlau pažiūrėti, kaip atrodo R.Plečkaičio knygos pradinis puslapis:

logika

Categories
Įdomybės Pramogos

Darbelis smegenims

Vienoje Lietuvos svetainių – Cha.lt radau man labai įdomų dalyką – netradicinius, iš šalies atrodančius paprastai matematinius uždavinius. Manau, kad bent dalis mano blog’o skaitytojų susidomės jais ir komentaruose parašys gautus atsakymus ir tada mes galėsime juos sulyginti.

Uždaviniai:

1. Po vyro mirties, jo 10 000 000 litų palikimas atiteko likusiems šeimos nariams: žmonai, 5 sūnums ir 4 dukterims. Visos dukterys gavo po lygiai. Visi sūnūs taip pat po lygiai, bet sūnaus dalis buvo 2 kartus didesnė nei dukters. O žmonai atiteko 3 kartus daugiau nei sūnui. Kiek gavo žmona?
2. Žveigždutes pakeiskite matematiniais ženklais, kad ši lygybė taptų teisinga:
16 * 12 * 2 * 3 = 99
3.Kokius skaitmenis atitinka raidės M ir A, jei lygybė MA + A = AM teisinga?
4. Įsivaizduok, kad tamsią tamsią naktį ateini į tamsų kambarį kur stovi žvakė, žibalinė lempa ir dujinė viryklė. Kišenėje yra degtukų dėžutė, o joje likęs tik vienas vienintelis degtukas. Ką pirma uždegsi?
5.Kieme iš viso yra 14 dviratukų ir triratukų. Jeigu ratų suma lygi 33, tai kiek kieme triratukų?
6. Grįžęs iš rūsio tėvelis pasakoja:
– Mačiau rūsyje didelį voratinklį. Jame iš viso buvo 16 vorų ir musių. Iš viso suskaičiavau 102 kojas. Pasakykite, kiek buvo voratinklyje vorų?
7.Įsivaizduokite, kad jūs raitelis ir dalyvaujate žirgų lenktynėse. Jūs pralenkiate žirgą, kuris joja antras. Kelintas dabar jojate?
8.Julius ir Saulius yra broliukai. “Mes gimę tą pačią valandą”, sako Saulius, “Tą pačia dieną, tais pačiais metais”. “Bet,” taria Julius, “mes nesam dvynukai!”
Kaip taip gali būti?
9.Žemiau pateikta lygybė kol kas nėra teisinga
123456789=100
Kairėje lygybės pusėje kur norite įterpkite matematinius ženklus + ir – nekeisdami skaičių tvarkos, kad lygybė taptų teisinga.
10.Robertas yra labai keistas berniukas. Jis meluoja 6 dienas per savaitę ir tik 1 dieną sako tiesą. Štai ką jis pasakė per tris, iš eilės einančias dienas:
1 diena: Aš meluoju pirmadienį ir antradienį
2 diena: Šiandien yra trečiadienis, šeštadienis arba sekmadienis.
3 diena: Aš meluoju ketvirtadienį ir penktadienį.
Kažkurį 1 kartą jis pasakė teisybę.
Nustatykite, kurią savaitės dieną Robertas nemeluoja.

Categories
Gyvenimo įspūdžiai Pramogos

Spalvos

Tarp daugelio nuotraukų radau vieną labai įdomią. Čia aš su klasiokais prie Ilgės ežero po matematikos valstybinio egzamino. Įdomiausia tai, kad niekaip negaliu nuspręsti, kokia spalva dominuoja labiausiai: juoda, oranžinė ar žalia 🙂

Prie ilgės

Padėkite nuspręsti: [poll id=”2″]

Categories
IT Programavimas

Pascal – Skaičių tipai ir veiksmai su skaičias

Kaip ir matematikoje, tai ir informatikoje (Pascal) yra įvairūs skaičių tipai.

Sveikieji skaičiai (integer)- tai skaičiai be trukmenos (Pvz: -5; 0; 1; 13)
Realiejo skaičiai (real) – tai visi kiti likę skaičiai. (Pvz: 5,5; 1,3; 0,0; 1E5)

Paskalyje yra dar vienas tipas, tai longint (long integer – ilgieji sveikieji skaičiai).Jie skirti ilgiems, tūkstantiniams skaičiams skaičiuoti. Šiaip patarčiau beveik visada naudoti longint, nes nežinia kokius skaičius vartotojas pasirinks. Bet iš esmės nėra skirtumo, nes kompiliatorius vistiek parodys, kad tipas blogas (per mažas).
Kaip ir matematikoje, taip ir informatikoje, skaičius galima sudėti ir t.t.