Categories
Įdomybės IT

„Virtuali dėžė“

VirtualBox

Sveiki, šiandien  toks “geek’inis” straipsnis, nes programa “VirtualBox” skirta visiems mėgstantiems eksperimentuoti su savo OS. Niekad nebuvau susidūręs ir naudojęs tokios programos, tačiau paskaitoje pamačius ir pamėginus, atsirado noras pamėginti kažką virtualiai sukurti

Prieš pradėdamas aiškintini, kaip viskas veikia, norėčiau išskirti kelis bruožus, kodėl jums reiktų pamėginti šią programą:

  • Norite išmėginti, kaip veikia viena ar kita sistema
  • Nenorite užteršti ir užkimšti savo kompiuterio nereikalingomis sistemomis
  • Mėgstate eksperimentuoti ir nenorite sugadinti savo pagrindinės sistemos.
  • Norite išmokti diegti įvairias OS

Taip pat yra ir keletas programos minusų:

  • Įdiegta sistema gali žymiai lėčiau dirbti, nei realybėje
  • Iš virtualios sistemos negalėsite tiesiogiai pasiekti savo failų

Susidomėjote? Tada jums tereikia užsukti į oficialią programos svetainę ir parsisiųsti pačią naujausią versiją. Ši programa tinka ir Linux, ir Windows, ir kitoms operacinėms sistemoms, todėl ja gali naudotis kiekvienas. Parsisiuntę suinstaliuokite ir paleiskite ir galėsite pradėti eksperimentuoti.

Jau paleidę siųstis “VirtualBox”, galime pagalvoti kokią sistemą norėsime įsidiegti ir tada internete randame ir parsisiunčiame norimos OS diegimo failus, geriausia *.iso formate. Kai jau visus failus turime kompiuteryje ir programa įdiegta, galime pradėti kurti virtualią OS.

Pirmiausia mums reikia sukurti naują “dėžę”, tai padarysime paspaudę mygtuką NEW. Paspaudę šį mygtuką įvedame vardą, pasirenkame operacinės sistemos rūšį ir versiją.

VirtualBox

Tada keliaujame toliau ir mus reikia pasirinkti kokią virtualią aplinką sukursime mūsų naujai OS t.y. koks disko dydis, kiek RAM skirsime. Kadangi aš diegiu Windows 7, todėl skyriau 10 GB laisvos vietos, bei 2048 MB RAM’ui. Šios nustatymus jums gali padėti nustatyti diegiamos OS reikalavimai.

Atlikus anksčiau minėtus žingsnius mums beliks pasirinkti, kad virtuali sistema krautųsi iš parsisiųstojo OS atvaizdžio. Tai padarysime nuėję į skiltį Settings ir tada skirsnį CD\DVD-ROM ir pasirenkame Mount CD\DVD drive ir tada ISO image file. Iššokusiame lange, nurodome, kur yra sistemos diegimo diskas.

VirtualBox Na ką, viskas paruošta ir galime pradėti diegimą. Spaudžiame mygtuką Start. Iššoka langas, kuriame matome besikraunančią virtualią sistemą. Kadangi jau nustatėme, kad iškart skaitytų iš CD/DVD atvaizdžio, tai iškart įsijungs OS diegimo langas. Pažingsniui atlikdami reikalingus diegimo veiksmus galėsime turėti norimą OS virtualiame PC.

VirtualBox

Pabaigę diegimą išjunkime naująją sistemą ir per Settings nuimkite, kad sistema skaitytų iš CD/DVD. Tai padarius galime vėl įjungti jau suinstaliuotą sistemą. Viskas turėtų veikti ir galėsime daryti įvairius eksperimentus.

Eksperimentuodamas išmėginau kelias sistemas, kurias jau spėjau kelis kartus sugadinti 😀 Tačiau ši programa tam ir skirta, kad kiekvienas galėtumėme išmokti ir palaužyti OS. Sėkmės eksperimentuose.

P.S. Dėkui Gintarui, kad priminė įrašą pabaigti ir jį  publikuoti 🙂

Categories
IT

Baltix GNU/Linux

Baltix

Štai ir praėjo jau daugiau nei 2 savaitės, kai mano kompiuteryje veikia dvi operacinės sistemos: Windows ir Baltix. Žinoma, daugelis sakytų, kad kompiuteris veikia lėčiau ir t.t., tačiau tikrai to nepastebėjau. Šiame įraše pasistengsiu atskleisti pagrindinius faktus, kurie mane privertė įsidiegti Linux ir kodėl aš jų neištrinsiu.

Šiemet universitete vienas dėstytojas labai užkietėjęs Linux’ų ir atviro kodo gerbėjas, todėl jo paskaitose dažniausia naudojam Linux’us. Atsinešus į paskaitą savo kompiuterį, be tam tikrų programų dirbti neįmanoma, o jos geriausia dirba ant Linux’ų, todėl tai buvo pagrindinė priežastis.

Dar viena priežastis – greitesnis programų veikimas. Turbūt geriausias pavyzdįs – NetBeans. Windows sistemoje jie kraunasi apie  1 minutę, kol peržiūri anksčiau sukurtus projektus ir kitas funkcijas. Linux sistemoje ši programa veikia žymiai geriau ir greičiau.

Turbūt kiekvienam svarbi sistemos veiksena, t.y. sistemos veikimo greitumas, ir saugumas. Turbūt visis kas naudoja ar bent domėjosi Linux operacine sistema, žino, kad joje nesiveisia virusai, todėl nereikalinga antivirusinė programa, kuri dažnai stabdo kompiuterį.

Visi anksčiau išvardinti faktai mane paskatino instaliuoti Linux ir dabar skatina jų nepašalinti. Prieš diegiant naują OS, buvo klausimas kurią Linux versiją pasirinkti, UBUNTU, Baltix ar kitą. Kadangi, dėstytojas labai rekomendavo Baltix, todėl patarimu ir pasinaudojau.

Mano Baltix Baltix GNU/Linux – tai Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims pritaikyta operacinė sistema ir programinės įrangos rinkinys, sukurtas Debian bei Ubuntu GNU/Linux OS pagrindu.

Kadangi ši sistema pritaikyta Lietuvos rinkai, tai pačiose naujausiose versijose galėsime be jokių problemų prisijungti prie Omni Connect, Mezon, ar kitų interneto tiekėjų. Kaip ir kitose Linux distribucijose, iškart įdiegtas OpenOffice, Gimp bei kitos programos. Tam, kad galėtumėme naudotis kai kuriomis Windows programomis, jau iškart įdiegta Wine programa.

Tiems, kas nenaudoja  Linux, gali pasakyti, kad kiekvienas gali jį naudoti, nes čia GUI yra panaši kaip ir Windows. O norėdami atnaujinti, perinstaliuoti ar išbandyti Linux, jums tereiks ~15 min.

P,S. Šiandien perskaičiau įdomų straipsnį apie Linux ir Windows


Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/home/gesnet/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443

Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /home/gesnet/domains/gedzis.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 443