Programavimas. Nuo ko aš pradėjau


Doergn nuotrauka

Šio įrašo pavadinimas atspindi mano kelionę į programavimą. Tokios tematikos įrašą mane paskatino parašyti Povilo straipsnis apie programavimą, bei naujai įstojusių į MRU Verslo informatiką fux’ų klausimai, kaip man sekasi su programavimu. Na o dabar apie viską nuo pradžių.

Mano tėtis – informatikos mokytojas, todėl jau nuo mažens mačiau kompiuterius, darbą su jais. Atsimenu, kai tėčio mokiniai sėdėdami prie kompiuterių su Turbo pascal’iu kurdavo įvairias programas. Turbūt tai buvo vienas iš skatinamųjų dalykų, kurio dėka vėliau aš pats pradėjau mokytis programavimo paslapčių.

Pirmasis mano žingsnis į programavimą – knygos skaitymas ir paprastų uždavinių spendimas. Kadangi tik pradėjus mokytis Internetas buvo labai mažai išsiplėtojęs Lietuvoje, todėl visos žinios buvo randamos knygose. Tėtis pamatęs mano norą programuoti pasiųlė įstoti į JPM (Jaunųjų programuotojų mokyklą). Šis žingsnis buvo vienas pagrindinių, nes JPM tikrai pakeitė mano supratimą apie programavimą ir išmokė tikrai daug naujų dalykų.

Galbūt daugelis patyrusių programuotojų nesutiks su mano nuomone, tačiau pati geriausia kalba mokintis – Pascal. Galbūt visi teigs, kad nereikalinga mokytis bevertės kalbos, tačiau ji yra pati paprasčiausia ir perprantama. Juk mokant vieną kalbą ir suprantant kas yra programavimas, algoritmas kitą kalbą perprasti tikrai nėra sudėtinga. Šiuo teiginiu pats esu įsitikinęs, nes šiuo metu be jokių problemų galiu perprasti JAVA, PHP, JAVASCRIPT, C++ bei kitų panašių kalbų sintaksę, žinoma reikia šiek tiek pasižiūrėti sintaksę.

Baiginėjant JPM mane patraukė objektinis programavimas, todėl čiupau knygą apie DELPHI ir pradėjau mėginti kurti pačius paprasčiausius darbus. Kuo toliau, tuo labiau norėjosi sukurti kokį įdomesnį projektą, todėl gimė tokie žaidimai, kaip Taip arba ne, Tetris.

Tik šiemet įstojęs į MRU verslo informatiką nusprendžiau atsisakyti Pascal, DELPHI ir pradėti programuoti rimtesne kalba. Pradžioje galvojau gal reiktų pradėti mokintis ruby on rails, bet antrame semestre mums prasidėjo “Programavimo pagrindai”, todėl pradėjau gilinti į JAVA. Taip kaip man sekasi pažinti šią kalbą, pastovūs blogo skaitytojai, jau galėjo išvysti. Artimiausiu metu bus pateikta patobulinta “Pakaruoklio” versija.

Na čia atrodo labai abstrakčiai papasakotas mano dalis kelionės į programavimo pažinimą. Žinoma, dabar šį kelią tikrai keisčiau, tačiau tikrai nesigailiu, kad man tenka juom keliauti, Tikrai tikiuosi, kad kuo toliau tuo labiau tobulinsiu savo programavimo įgūdžius ir tai atneš sėkmę.

O tiems kas nori suprasti kas yra programavimas, nori pradėti programuoti, siūlau užsispirti, mėginti ir tikrai pavyks.


36 responses to “Programavimas. Nuo ko aš pradėjau”

 1. Geras, atviras ir nuoširdus įrašas. Sutinku dėl Pascal kalbos – pats nuo jos pradėjau. O šiaip rimtesni programuotojai turi mokėti mąstyti ir kurti algoritmus, o kokia kalba juos realizuoti – čia jau antraeilis dalykas.

  Linkiu sėkmės programavimo kelyje 😉 Tik neužsiciklink per daug, nepamiršk ir be kompo gyventi 🙂

 2. Aš tai naiviai manau, kad Python yra tinkamiausia mokymuisi… Ji ir praktiška, ir plėtojama, ir jos sintaksė tikrai nesunkiai perprantama. Mokančiam anglų kalbą, ji turėtų skambėti panašiai kaip ir žmogiškoji kalba(bent jau elementariausias programas rašant).

 3. Heh… 🙂 Kaip patyręs programuotojas, aš visiškai sutinku, kad paskalis yra pati geriausia kalba pradedančiajam… Ten aiški sintaksė, ir vietoje visokių naujokui nesuprantamų simbolių yra žodžiai, kurie bent kažkiek asocijuojasi su jų prasme, kas leidžia geriau įsiminti. Nors mano bendradarbis kiek žinau dabar į mokymo programą bando Python prastumti, tai kiek žinau jau po poros metų mokykluose turėtų dėstyti nebe paskaliu… nors kaip čia bus – žiūrėsim.

  Kaip tau visdėlto pavyko JPM’ą iškęsti tai aš nesuprantu 😀 aš pabaigiau ten vienus metus su pagyrimu ir nusprendžiau nebesimokinti, nes ten nesužinojau visiškai visiškai visiškai nieko naujo 😀

  Ir šiaip, programavimas ir kodo rašymas yra du labai jau atskiri dalykai… 🙂

 4. @Audrius Mano galva svarbiausia procesas – jei jis tau teikia malonumą, tai ir tikslas reiškia bus kažko vertas, jeigu ne – tai velniop tokį tikslą 🙂 Manau pati didžiausia visų pradedančiūjų ypač klaida (nors ir aš pats ją dar gana dažnai darau) yra susigalvoti užduotį ir pulti kuo greičiau ją padaryti. Tai nėra efektyvu nei mokinantis, nei darant realų produktą, kadangi paliekama daug klaidų, neapmastytų ir nepatogių ar tiesiog gana prastai techniškai įgyvendintų vietų. Taip pat gana dažnai tikslas būna pinigai, kas iš tiesų su programavimu taip pat nieko bendro neturi. Tad galvoju, jog visdėlto reikia išmokti pasimėgauti būtent pačiu kūrimo procesu 🙂 Kaip sakoma: “Success is a journey, not a destination. So stop running. ” 😉

 5. Paskalis kaip pradžiamokslis yra gerai, bet kažin ar MRU ką nors ten išmokins 🙂 (berods tik pernai informatikos studijų kryptis tik įsikūrė, dar žalia ir dėstytojų nelabai turi), geriau jau tetis būtų pataręs VU MIF stoti 😀 , na bet bent diplomą tai turėsi…

 6. Ieškau programuotojo. Geriausia, kad būtu Klaipėdoje. Reikia sukurti programa “MetaQuotes Language 4” kalba, kuri kiek aš žinau yra labai panaši į C++
  Jeigu yra susidomėjusiu rašykit man į emaila:
  laivavedys eta gmail taškas com

 7. Sveiki, perskaiciau keleta straipsniu, ir komentru. Esu dar tik pradedantysis (einu i 11klase), bet galvoju ateiti sieti su programavimu, nes tas dalykas tikrai man yra idomus. Noreciau paklaust ar nevelai pradejau, nes tik nuo siu metu, tai yra nuo 11 klases pradzios rimciau pradejau ziuret, o dabar isvis rimtai, ir visa tai man tikrai patinka. O ir pazengiau per siuos metus nemazai (aisku db programuoti mokinuos PASCAL programavimo kalba), is atrodo paprasciausios programos iki jau manau tikra sudetingesnes, o ta sudetingesne tai per atostogas turedamas laiko padariau, tai yra zaidimas gyvatele, su greicio nustatymais, gyvateles spalvu keitimu, aisku su scoru, ir highscoru (visa programa suprogramuota pascaliu). Tai va ir noreciau sulaukt patarimo ar man yra perspektyva i vsa tai, ir ar nevelai pradejau? (buciau dekingas jei sulaukciau atsakymo).

  • Sveikas, manau kad svarbiausia noras 🙂 jei noresi ir ismoksi viskas padaryti 🙂 As manau, kad pradedi paciu laiku, nes per du metus pasiruosi egzaminam ir istosi kur nori 🙂 zinoma, jei jau su paskaliu kuri tokius dalykus kai gyvatele, tai galetum jau pameginti ir kokia tobulesne programavimo kalba pvz. java 🙂

   • As ir kazkaip jau noreciau prie sudetingesnes kalbos eiti, bet kad da galvoju reikia labiau pasigilinti i pascali, visdelto egzaminas su pascalio progrmavimo kalba, beto dar noreciau ismokti objektinio programavimo :], ai jei nori galeciau gyvatele atsiust gyvatele, ivertinimui ;D. Siaip su ja nemazai vargo buvo, bet kai noro yra tai viskas imanoma :]

    • NU atsiusk 😀 tik sukompiliuota versija, nes neturiu jokios programos pascal kompiliavimui 🙂

     Šiaip juk egzaminas tai paprastu dalyku reikalauja – iraso, masyvo, ciklo ir proceduru 🙂 tai manau jei kurei pats gyvatele, tai tokius dalykus tikrai mokesi 🙂

 8. Žn kad pvz objektinio programavimo egzamine nėra, bet vis dėl to ji pravartu išmokti :], o del gyvateles tai viska pats dariau, ir tuos visus pagrindus tikrai moku .Seip exe faila galiu atsiust, tik dabar klausimus i kur tau atsiust? ;D

 9. Dabar bandysiu mokintis su pascal(Savarankiskai):D Kaskada naudojau Microsoft visual basic. 2008 . Su sita programa nera sunku.Bet ar verta mokintis su microsoft visual basic?

 10. Aš eisiu į 8 klasę, savarankiškai mokausi PHP kalbos. Jau esu išmokęs visą HTML. Dar moku PASCAL pradžia, t.y. kelias komandas, bet neturiu laiko dabar mokytis pascalio kalbą, užsiėmęs su php.

 11. Sveiki 🙂 o man reiktu jūsų patarimo.Aš vienuoliktokė, ir neseniai supratau, kad man informatikos gali labai prireikti ateityje… aišku tai ne pasiteisinimas, kad anksčiau to nežinojau, net ir dabar nežinau kur stoti. Bet blogiausia, kad aš visai nesuprantu tiksliųjų mokslų.Prastokai sekasi matematika ( A lygyje mokausi šešetais)…nežinau ką daryti… norėčiau mokytis jei kas mokytų, bet al jau per vėlu? Na, kad ir ta paruošiamoji mokykla, kurią minėjote.O programavimo pagrindų neturiu… Ką patartumėte daryti? Labai ačiū

  • Mokykloje patartina mokytis viską, gyvenime niekada nežinosi ko tau kada reikės. Dėl programavimo, tai suspėsi univere mokytis , jeigu to dar norėsi po 12.
   Kalbant apie programavimą galiu pavyzdžiais pasakyti, kad daugiausia išlošė tie, kurie atėjo į unikus žali, tai yra nenutuokė nieko apie programavimą*, nes jie buvo baltas lapas, nesuterštas blogais įpročiais, blogu mąstymu ir panašiai.

   Aplamai kalbant apie mokslus, kuo vėliau pradėsi rimtai mokytis, tuo tau bus sunkiau mokytis, nes reikės prisivyti tuos , kurie mokėsi po biški visus 12 metų. Bet niekada nėra vėlu pradėti, svarbu kad tik noro būtų ir užsispyrimas, tai viską pasiekti gali.

   Dėl matematikos siūlyčiau nusiteigti optimistiškiau ir į matke pažiūrėti iš kitos pusės. Pradėk nuo pagrindų ir taip lipk aukštyn laiptukais ir pasieksi tikslą.

   Su keliom retom išimtim: dažniausiai tie kurie pradėjo mokytis programinti mokykloje pasidaro genijai unike arba užmiega ant laurų ir žaliukai pralenkia antram kurse;]

 12. Turedamas dideli patiri apskaituoja(man 70) parasau programa Access aplinkoja buchalteriniai apskaitai imoneje.Cia nereike rašyti tik formules.Access daug daro pats.Domenu bazes Access aplinkoja labai galingos,programa veike puikiai.Todel galvoju,kad pradeti kurti programos reike pradeti nuo Excelio,Wordo arba Acceso.Man idomu ka pasakys galvoja tikri programuotojai.

 13. Tikrai geras straipsnis. O aš manau, kad nelabai svarbu, nuo kokios kalbos pradėti, daug svarbiau į programavimą žiūrėti vaizdingai ir išradingai. Aš žmonėms sakau: jeigu sunku suprasti logiškai, įsivaizduok kiekvieną detalę nuo A iki Z. Vaizduotė – galingas pagalbininkas. Bet kalbą reikėtų rinktis tikslingai. Jei traukia web programavimas, tai galima rinktis PHP, ir nesvarbu, kad iki tol su jokia kalba nedirbai. O jei traukia desktop aplikacijos, tada reikėtų rinktis Delphi arba C++, vieną iš dviejų. Čia tik kaip pvz. Programuoti tikslingai yra lengiau, negu programuoti tik tam, kad programuoti.
  Ir pabaigai naudinga nuoroda: http://www.skelbimai.lt/web-programuotojas-494510

 14. Pradėjau nuo PHP, peršoksiu ant C++, niekada jokių Paskaliu nekūriau ir to tikrai nereikia mano manymu, norint pradėt. Reikia vaizduotės ir nuoseklios logikos. Kalba rinkitės tą, kuri jums labiausiai tinka tam, ką jūs norite sukurti. Jeigu jūs norite aplikaciją sukurt, tarkim, kad ir žaidimų botą kokį, kuris injectinas į kitą aplikaciją, imkit c++/c#. Jeigu jus domina webai, imkit HTML, tada PHP. Jeigu jus domina žaidimukai, galit imt, kad ir Java. Niekada nesupratau kodėl būtent Paskalis. Gal tiems, kam sunku labai pradėt programuot. Atkreipiu dėmesį į tą, kad jums turi patikti. Jeigu jums nepatinka programuotojo darbas – neprogramuokit ir sutaupykit savo laiko.

Leave a Reply