Priklausomybė


pc-ad

Jau balandžio pirmosios vakaras. Dauguma jau iškrėtėme pokštus savo draugams ir artimiesiems. Naršydamas po internetą užsukau į www.delfi.lt svetainės skyrelį Delfi TV. Čia viename video iš “Humoro klubo” pamačiau, bei išgirdau M.Katlerį kalbantį apie vieną labai rimtą problemą – priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų.

Kiekvienas esame žaidę su kompiuterių, bent kartą savo gyvenime. Vieni žaidė strateginius, kiti loginius, ar kitokio žanro žaidimus. Šiuolaikiniai žaidimai tikrai įtraukia į visą veiksmą, tačiau dažnai pasitaiko, kad nebeina pabėgti nuo jo. Dažniausiai pasitraukiame tik tada, kai pasiekiame žaidimo tikslą, įvykdome visas užduotis, tačiau yra žaidimų, kuriose nėra pabaigos.

Vienas iš tokių pavyzdžių – internetinis žaidimas “ Travian”. Šio žaidimo esmė labai paprasta: jūs gaunate viena gentį ir padedate jai gyventi, plėstis, kariauti. Atrodo viskas paprasta, tačiau čia nėra jokių judančių figūrų, garsų ar dar kitokių įmantrybių, Jūs tik spaudinėjate įvairius mygtukus, tai atlikdami veiksmus. Labai daug mano pažįstamų yra ar buvo įsitraukią į šį žaidimą. Jiems galvoje vis tik sukdavosi mintis – kuo greičiau grįžti namo ir pasitikrinti, kaip gyvena jų kaimas.

Dar vienas labai panašus žaidimas, neturintis pabaigos – “ MU”. Čia veiksmas vyksta realiu laiku, tačiau kiek bežaistum tu vis tiek nepasieksi aukščiausio lygio. Kiekvienas žaidėjas galėdamas prisėsti prie kompiuterio iškart puola pirkti neaiškius dalykus. Turbūt svarbiausias ir man labiausiai neįtikėtinas dalykas – po kurio laiko žmonės savo sukurtus žmogeliukus(pasiekusius  tam tikrą lygį ar kokį kitą kriterijų) parduoda. Žinokit išgirdęs kainas tiesiog apstulbau. Juos svyruoja net iki 400 Lt. O ką veikti su tuo nusipirktu žmogeliuku? Mano atsakymas – nieko. Taip sakau, nes jį gali tobulinti, o jo tobulumas tebus virtualiame gyvenime,  todėl realiame gyvenime tai bus niekas, tik paprasčiausiai išleista didelė pinigų suma.

Galbūt aš esu skeptiško požiūrio į žmones, kurio yra priklausomi nuo kompiuterio, tačiau po kurio laiko, su šiais žmonėmis reikia mokintis bendrauti iš naujo. Kodėl taip? Ogi labai paprasta – jie realiame gyvenime lieka įsijautę į savo kuriamus personažus žaidimuose. Taip pat, jų elgsena realiame ir virtualiame gyvenime gali visiškai skirtis (galbūt bendravimą galima palyginti su socialinių tinklų bendravimu).

Gali būti, kad yra žmonių, nesupratusių mano išsakytos nuomonės. Šiems žmonės tikrai rekomenduoju pasižiūrėti rašinio pradžioje minėtą video(jį rasite po įrašu). Apie mano minėtą problemą užsimenama, kai Mantas Katleris pasakoja apie savo kambarioką.


10 responses to “Priklausomybė”

 1. Lietuvoje yra ir populiaresnių kompiuterinių žaidimų, nei Travian ar MU (kuris apskritai beveik pamirštas ir žaidžiamas tik provincijoje). Dėl travian esi iš dalies teisus, žmonėms jis patinka, nes jam žaisti užtenka belekurios naršyklės ir interneto ryšio, nesvarbu kokio.
  Prieš kelis metus Lietuvoje ypač siautė RuneScape manija, ant kurios ir aš pats užsikabinau. Tiesą sakant, taip ir neatsikabinau, nors nebežaidžiu taip kaip anksčiau. RuneScape irgi patogus žaidimas – nors veikiantis ant Java, tačiau nereikia nieko diegti, todėl žaisti gali betkuriam kompe, kuriame yra JVM. Žaidimas labai populiarus tarp jaunesnio amžiaus (10-16) jaunuolių, kiek mažiau tarp vyresnių. Nors žaidimo taisyklės griežtai draudžia žaidimo daiktus, pinigus ir pačius “account’us” (nežinau kaip lietuviškai, “paskyros” man žiauriai neskamba) mainyti į “tikro gyvenimo” pinigus, tačiau ši nelegali prekyba savo laiku tiesiog klestėjo. Pats žinau ne vieną atvejį, kai vaikai leisdavo šimtus litų pirkdami žaidimo valiutą, “gold pieces”.
  Visgi su RuneScape pastebiu tendenciją, kad jis lengvai pamirštamas. Žmonės, kurie “pūdavo” naktimis žaisdami ilgainiui atsikrato šios priklausomybės, o juokais priminus tuos senus laikus juokiasi “ai, jaunystė – kvailystė”. Man lygiai tas pats, tačiau vistiek kasdien prisijungiu bent po kelias minutes (skaityk: valandas). Priklausomybė? O taip, iš didžiosios raidės, tačiau čia mes artėjame prie breikdauno.
  Priklausomybė esti dvejopa – tokia, kuri perima visas tavo gyvenimo sritis (kaip pvz rūkymas, juk kad ir ką bedarytum, turi kas kažkiek laiko parūkyt) ir paslėpta. Mano atvejis yra antrasis, išjungdamas žaidimą aš savo priklausomybę palieku jame, ir nors ir gaištu laiką (stipriai gaištu laiką), tačiau jau pasiekiau tą žaidimo etapą, kai galiu žaisti perdaug nesiekdamas kokių tais rezultatų, o tiesiog bendraudamas ir čilindamas.

 2. @Valdemaras Matai tavo nepriklausomybė tikrai nėra piktybinė. Pažįstu žmonių kurie per parą sėdi 23 val. ir žaidžia.
  Dėl paminėtų žaidimų, gali pasakyti, tik tiek, kad aš su jais labiau susidūręs. Juk yra tokiu žaidimų kaip Lineage, WOW ir panašių.
  P.S. Dėkui už išsamų komentarą 🙂

 3. Ši problema egzistavo ir egzistuos. Juolab, kad tokie internetiniai žaidimai tobulėja ir kas blogiausia – vis labiau įtraukia į save platesnes mases. Gal būt jie ir yra intelektualūs (pasak kai kurių šių žaidimų fanų), bet kai žmogus prie kompiuterio sėdi ištisą parą – tai jau priklausomybė. Kas blogiausia, kad žmonės (tiksliau jaunimas) pradeda maišyti virtualią terpę su realybe. Accountų pirkimas – ta pati priklausomybė, tik čia jau kenčia ne vien pačio jaunuolio sveikata bet ir jo šeimos materialinė bazė.

 4. Valdemaras – RS , tai pogi yra populerus ir tarp vyresniu zaideju ir patikek , Runescape pinigu isleidzia zymei daugiau nei Traviane. Runescape populariausias pirkinys ‘member’ , siuo metu kaina nuo 30 – 50 lt , o tai dideli pinigai 🙂 Ir be to nemanau kad Runescape lengvia nutraukti zaisti nei Travian 🙂 Nes traviane gali istrinti acc ir jy pamirsti , Runescape to nepadarysi 😉

 5. As pats losiau rs apie 3metus daug laiko praleisdavau prie to zaidimo norejau pasiversti membu bet gaila buvo basliu todel f2p pk pradejau sara full nusipirkau veliau kažkaip sugebejau mesti si zaidima atsibodo lvl kelimas ir tada pradejau losti moparscape privaciam serve kur tas pats kas rs tik membu gali buti nemokamai ir lvl truputi greiciau kelias per savaite po 3h vien keliant lvl 99galima pasiekti bet poto ismeciau daiktus ir ban specialia gavau nes zinojau kad tai tik laiko ir gyvenimo svaistymas dabar visai kaip kitas zmogus jauciuosi ir laiko daugiau(nors kartair ypac savaitgaliais vistiek pasilgsti to game)

Leave a Reply