Vakar grįžau iš Druskininkų, kur vyko Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) teisėjų asociacijos
(TA) RKL (Regionų krepšinio lyga) teisėjų seminaro ir TA ataskaitinės – rinkiminės konferencijos.
Visas seminaras vyko šalia Druskininkų akvaparko, viešbutyje “Aqua Medūna”. Ši konferencija jau nuo penktadienio ankstaus ryto traukė teisėjus iš visos Lietuvos. Kadangi esu RKL kategorijos teisėjas,todėl ir aš privalėjau dalyvauti šiame seminare. Šio seminaro programa beveik tradicinė: Naujų krepšinio taisyklių interpretacija, teisėjavimo mechanika, video situacijos, rungtynių teisėjavimas, fizinių normatyvų testas, teorinių žinių testas, TA ataskaitinė konferencija. Visi šie užsiėmimai buvo išdėlioti per dvi dienas, stengiantis kuo greičiau viską įsisavinti ir pabaigti.
Turbūt daugeliui iškils klausimas, kas per dalykas tas naujų krepšinio taisyklių interpretacija. Taisyklės tikrai nepasikeitė, tik kursuose mokė, kaip jas pritaikyti įvairiose, nestandartinėse situacijose. K. Pilipauskui pristatinėjant taisyklių interpretacijas, salėje iškildavo klausimų, tarp kurių pasitaikydavo vis įdomesnių. Turbūt vienas įdomiausių:
Prasideda rungtynės ir pamušus ginčo kamuolį komandos A žaidėjas kamuolį pradeda varytis link savo krepšio. Vykstant A komandos žaidėjo metimui į savo krepšį prasižengia B komandos žaidėjas. Ką daryti tokiu momentu?
Panagrinėjus įvairius taisyklių aspektus buvo pereita prie dviejų teisėjų teisėjavimo mechanikos. Turbūt nedaugelis įsivaduoja, kad kiekvienas teisėjas per rungtynes turi sau skirtą judėjimo ir stebėjimo zoną, kurių žinojimas leidžia stebėti visus įvykius aikštelėje. Tai vienas svarbiausių teisėjo žinotinų dalykų, todėl J. Laurinavičius priminė pagrindinius niuansus ir pateikė keletą neblogų patarimų.
Video situacijų stebėjimas, man asmeniškai, vienas įdomiausių užsiėmimų šiame seminare. Šio seminaro metu V. Dovidavičius pristatė oficialią FIBA video medžiagą skirtą teisėjams, kurioje pateikta epizodų iš pastarųjų metų krepšinio renginių. Po kiekvieno video visi salėje esantys teisėjai susimąstydavo kaip pasielgtų matytoje situacijoje.
Keltas pavyzdžių:
Šiemet rungtynės, per kurias vyko teisėjų peržiūra buvo tikrai įdomios ir rimtos: Vilniaus “Perlas” susitiko su Kauno “LKKA-Atletu”, Prienų “Rūdupis” su Alytaus “Alytumi”. Teisėjauti buvo paskirti 8 RKL teisėjai (2 teisėjai pusei rungtynių), kurie pretendavo patekti į NKL. Visi šie kandidatai stengėsi pasirodyti kuo geriau, tačiau pasisekė tik dviem.
Fizinių normatyvų testas buvo laikytas visų seminaro dalyvių, nes tai vienas iš dviejų reikalavimų norint gauti teisėjo licenciją. Visas šis bėgimas vykdomas salėje, pagal FIBA nustatytus standartus. Kiekvienas kandidatas turi bėgti 10 min, pirmyn ir atgal po 20 metrų, 86 kartus. Atrodo nesudėtinga? Tačiau čia labai svarbų vaidmenį vaidina melodija. Melodija? Tai įrašas, kuris diktuoja tempą.
Neįsivaizduoji? Paklausyk (įrašas ilgesnis, nei mes bėgome, nes šis rasta oficialioje FIBA svetainėje). Pagrindinė taisyklė: išgirdus pyptelėjimą pradedame bėgti iki kitos linijos. Svarbiausia ją pasiekti kai pasigirsta kitas pyptelėjimas.
Krepšinio teisėjų fizinis testas / FIBA referee test from Gediminas Ubartas on Vimeo.
Po šio rytinio pasibėgiojimo reikia ir pasitikrinti savo teorijos žinias. Kiekvienas teisėjas gauna lapą, kuriame yra 25 klausimai iš krepšinio taisyklių. Dažniausiai tai aprašyta situacija ir poelgis ir mums reikia pasirinkti taip arba ne. Pavyzdžiui:
Likus žaisti iki rungtynių pabaigos 1 minutei komanda B sužingsniuoja ir komanda A prašo minutės pertraukėlės. Tik pasibaigus A komandos paprašytos minutės pertraukėlės laikui, komanda B prašo savo minutės pertraukėlės. Kamuolys bus išmetamas klaidos padarymo vieta?
Šiemet TA konferencija buvo neeilinė. Reikėjo išrinkti naują asociacijos prezidentą ir preziudimo narius. Kadangi kiekvienas asociacijos narys liko patenkintas prezidento K. Pilipausko ir preziudimo narių darbu todėl beveik vienbalsiai šis kolektyvas buvo perrinktas naujai 4 metų kadencija.
Na štai atrodo tiek įspūdžių ir prisiminimų iš Druskininkų, TA seminaro ir konferencijos.
9 responses to “Krepšinio teisėjų seminaras”
Mes tą patį mokykloj bėgiojam, tik maždaug du kartus trumpiau.:]
@Kaspinuotis sudėtinga?
Jei be treniruočių – beveik neįmanoma, bet ir šiaip gana pavargsti, ypač jei nubėgi anksčiau nei suskamba signalas ir pastovi.:]
@Kaspiniuotis Na treniruočių tai reikia, bet tikrai neperdidžiausių norint išbėgti. Tačiau kap teisėjas gali pasakyt, kad reiktų teisėjams net nepajusti, kad bėgama 😀
[…] ar tikrai jūs žinote krepšinio taisykles? Juk kiekvieno sezono pradžioje teisėjai susirenka į seminarus ir ruošiasi […]
Labas. Gal turi daugiau testų krepšinio teisėjams. Įdomu pasitikrinti savo žinias. Jei turi atsiųsk suinad@gmail.com Ačiū.
Paieškosiu, bet atrodo kad nebeturiu daugiau.
Paziurek cia – http://gedzis.net/irasai/krepinio-taisykliu-zinov…
[…] naujas taisykles, pasitikrintų savo fizininį pajėgumą, bei turimas teorines žinias. Kaip jau tapo įprasta, vos tik grįžęs iš seminaro pasidalinsiu visomis naujovėmis, pateiksiu įvairių pavyzdžių. […]
Koks to klausimo pavyzdinio ats.? Taip. ?