Jau seniai norėjau prašyti tokios tematikos įrašą, tačiau vis nerasdavau laiko ar svarių argumentų. Per pastarąsias savaites argumentų tiktai atsirado labai daug. Šiame įraše pasistengsiu išdėstyti pagrindinius dalykus, kurios, mano nuomone, kiekvienas sporto varžybų komentatorius turėtų pagalvoti prieš sakydamas.
Pagrindinės klaidos, kurias padaro komentatoriai per sporto varžybas, stebėdami teisėjų elgesį:
- Nesupranta teisėjų gestų ir situaciją interpretuoja savaip – labai dažnai neteisingai.
- Labai paprastai įrodinėja, kad teisėjas suklydo
Norėdamas pagrįsti pirmąjį punktą, norėčiau pateikti labai paprastą pavyzdį:
Televizoriaus ekrane matome krepšinio varžybas. Viename iš epizodų teisėjas fiksuoja ginčo kamuolį, o sporto komentatorius tuoj visiems praneša, kad rungtynių arbitras fiksuoja pražangą.
Visi žiūrovai sėdintys prie televizoriaus ekrano akivaizdžiai mato, kokį gestą rodo teisėjas, tačiau komentatorius to nepastebi. Galbūt tuo metų jis žiūrėjo kur kitur, bet jei per varžybas jis taip suklysta 3 – 4 kartus? Tada aš pagalvoju, kad komentatoriui trūksta žinių susijusių su teisėjų darbu. Tikrai suprantu, kad prieš varžybas vyksta pasiruošimas, tačiau galime ir peržvelgti ir prisiminti teisėjų gestus.
Lietuvoje – kiekvienas yra krepšinio žinovas, todėl įsivaizduojame, kad puikiai suprantame krepšinį bei jo taisykles. Dažniausiai toks įsivaizdavimas yra klaidingas. Po kiekvieno teisėjo švilpuko, mes susikuriame savo nuomonę apie epizodą ir vertiname arbitrų darbą. Jei žaidžia mūsų mėgiama komanda ir epizodas yra susijęs su mūsų komandos veiksmais, dažnai liksime nepatenkinti jei teisėjas parodys mums nenaudingą gestą. Tokioje situacijoje, dažnas Lietuvių sporto varžybų komentatorius tuoj ims analizuoti situaciją ir prieis išvados. Naudojantis moderniomis transliacijų galimybėmis, mes galime išvysti ir pakartojimą, o jis kartais komentatoriui labai lengvai leidžia peikti teisėją. Žinoma, teisėjas yra žmogus ir gali suklysti, tačiau yra keletas priežasčių, kodėl, mano manymu, sporto varžybų komentatorius turėtų susilaikyti:
- Jis gali būti tik susipažinęs su sporto šakos taisyklėmis
- Parodytas vaizdas gali būti visai kitu kampu, todėl gana sunku spręsti ką matė teisėjas.
Pastarajam punktui iliustruoti labiausiai tinka viena iš futbolo taisyklių – nuošalė. Labai dažnai Lietuvos komentatoriai mato tokį pat vaizdą kaip ir žiūrovai, todėl spręsti yra labai sunku, nes kamera tikrai nėra vienoje linijoje su žaidėjais. Nesant vienoje linijoje ir matant pasuktą vaizdą, tikrai galima matyti kitokį žaidėjų išsidėstymą, nei iš tikro yra.
Pabaigai norėčiau pasakyti, kad Lietuvoje sporto varžybų komentavimo kokybė tikrai nėra bloga, tačiau tikrai yra sričių kur galima tobulėti.